Mit lehet csinálni akkor, ha nem tudunk aranyórában, naplemente előtt fotózni a szabadban?
Erre több megoldás is van, én ebben a cikkben a vakuval való fotózást és annak előnyeit szeretném bemutatni.
De beszéljünk először arról, hogy miért is fontos alap esetben az aranyórában portré fotózni.
Aranyórának hívjuk azt a nagyjából 60-90 percet mielőtt lemenne a nap. Ilyenkor a leglágyabbak a fények, így a keletkezett árnyékok is lágyak lesznek. Tűző napsütésben, délben a fények is nagyon erősek, valamint a nap is olyan szögből süt, hogy előnytelenül fognak mutatni az arcon az árnyékok – megjelennek a szem alatt például. Ilyenkor a modell is hunyorog a sok fény miatt, ami szintén nem mutat előnyösen.
Mi a megoldás, ha még sincs lehetőség más időben fotózni?
Keressünk árnyékos helyet, ahol nincs direkt napfény. Reménykedjünk abban, hogy felhős idő lesz, ami megszűri az erős fényt. Vagy használjuk ki a természet adta lehetőségeket vakukkal kombinálva. Én most ilyen képeket készítettem Nárcisszal.
Hogy kell elképzelni egy ilyen fotózást?
Én általában egy nagy 90 cm átmérőjű kör alakú softboxot szoktam használni, aminek a belsejében egy vaku van. Ezt felhelyezem egy állványra és onnantól kezdve már csak a megfelelő helyre és irányba kell állítani a fotózás során. A modellt nappal háttal állítom be, így nem fog a szemébe sütni a nap és a haján lesz egy szép hajfény. Ilyen esetben az arc sötét és árnyékos lenne, erre megoldás a vaku. Szemből megvilágítom a modellt és ez egy jó kiinduló pont. Innentől kezdve már minden a kreativitáson múlik, változtatom a vaku és a nap állását, a pózokat és a háttereket.
Mik a hátrányai?
Nehezen lehet mozogni a nagy softbox és állvány kombóval, így a helyszínek és hátterek kevésbé tudnak változatosak lenni. A rosszul beállított vaku és derítés pedig furcsa, mű hatást fog kelteni.
Szeretnéd kipróbálni magad egy ilyen portré fotózáson?
Vedd fel velem a kapcsolatot, hogy megbeszéljük az elképzelésid!